Ocena Stanu Płyt

W serwisie plytowisko.pl przykładamy bardzo dużą wagę do prawidłowego opisu stanu płyt. Pamiętaj, że kupując płyty przez Internet, nie ma możliwości odsłuchania i sprawdzenia jakości danego nośnika. Dlatego też, korzystamy ze zmodyfikowanego systemu oceny płyt według Goldmine standard.  Zapoznaj się proszę z poniższym opisem, jak określić stan płyty przed zamieszczeniem jakiegokolwiek ogłoszenia w serwisie plytowisko.pl, złotą zasadą jest, że jeśli masz jakieś wątpliwości co do stanu płyty, daj jej poziom niżej (np. zamiast VG+ daj VG), gwarantuje, to że kupujący nie poczuje się oszukany.

 

 

Mint (M)

 

Ta kategoria zarezerwowana jest dla nowych nośników zapakowanych w folię. Otwarcie płyty czy kasety nawet bez jej słuchania kwalifikuje ją do jakości NM.

 

Near Mint (NM)

 

·         Winyl

 

Prawie idealny płyta najprawdopodobniej nigdy nie odtwarzana. Płyta winylowa w stanie NM będzie grała idealnie, bez żadnych niedoskonałości. Ponadto nie powinna wykazywać żadnych widocznych oznak zużycia. Okładka nie powinna mieć zagnieceń, fałd, rozdarć szwów, wyciętych otworów lub innych tym podobnych wad. To samo powinno dotyczyć wszystkich dodatkowych zawartości, takich jak plakaty, karta z tekstami itp. 

 

·         CD

 

Prawie idealna, mogła być odtwarzana ale nie nosi żadnych śladów zużycia.

 

Opakowanie bliskie ideału, może mieć tylko najmniejsze ślady użytkowania.

 

·         Kaseta

 

Prawie idealna, mogła być odtwarzana ale nie nosi żadnych śladów zużycia. Taśma wolna od zużycia i uszkodzeń.

 

 

Very Good Plus (VG+)

 

·         Winyl

 

Płyta VG+ posiada pewne oznaki zużycia, widać jednak, że właściciel o nią dbał. Wady jeśli występują mają tylko kosmetyczny charakter, nie wpływają na jakość dźwięku. Powierzchnia płyty może mieć niewielkie otarcia lub bardzo lekkie zadrapania, które nie mają wpływu na wrażenia słuchowe. Niewielkie wypaczenia, które nie mają wpływu na dźwięk, są dopuszczalne. Okładka może mieć pewne ślady zużycia oraz może być widoczne odbicie płyty w postaci tzw. „ringa”. Wkładki i dodatkowe materiały będą miały niewielkie zużycie, lekko podwinięte rogi itp. Ogólnie rzecz biorąc, gdyby nie kilka drobnych niedoskonałości, byłoby to w pobliżu stanu NM.

 

·         CD

 

Kilka drobnych otarć/ zadrapań. Opakowanie nosi niewielkie ślady zużycia jak np. wgniecenia.

 

·         Kaseta

 

Taśma została bardzo dobrze zabezpieczona i może mieć lekkie ślady zużycia. Powinna przesuwać się czysto z minimalnym hałasem.

 

 

Very Good  (VG)

 

·         Winyl

 

Wady dopuszczalne w VG+ będą bardziej widoczne w płycie VG. Szumy powierzchniowe będzie słyszalne podczas grania, szczególnie w przerwach między utworami oraz na początku i końcu utworu, nie przeszkadzają one jednak w słuchaniu. Zużycie samej płyty zaczyna być zauważalne i występuje w postaci lekkich zarysowaniach (na tyle głębokich, że wyczuwalnych paznokciem), które będą miały wpływ na dźwięk. Etykiety mogą być zawierać notatki albo mieć przyczepioną taśmę, naklejki (lub ich pozostałości). To samo dotyczy wkładek oraz dodatkowych materiałów. Jednak nie wszystkie z tych problemów będą występować jednocześnie.

 

·         CD

 

Całkiem sporo lekkich otarć/ zadrapań, lub kilka bardziej wyraźnych zadrapań. Okładka nosi więcej śladów zużycia, zabrudzeń czy wgnieceń niż miało to miejsce w VG+. Może mieć lekkie wyblaknięcia, małe rozdarcie/wyrwanie, lub być trochę popisana.

 

·         Kaseta

 

Opakowanie może nosić mocniejsze ślady zużycia niż VG+, włącznie z przebarwieniami tworzywa sztucznego. Może występować syczenie lub szumy, ale nie na tyle silne, aby  przeszkadzać w słuchaniu.

 

Good (G), Good Plus (G+)

 

·         Winyl

 

Plyta w stanie Good lub Good Plus nie może przeskakiwać podczas odtwarzania będzie jednak posiadać słyszalny szum powierzchniowy oraz trzaski a na powierzchni widoczne będą liczne zarysowania. Okładka będzie miała rozdarcia szwów oraz nosiła liczne ślady zużycia jak pozostałości taśmy, pismo „ring” itp.

 

·         CD

 

Jest mnóstwo otarć/ zadrapań. Jednak gra i odtwarza się bez problemu. Opakowanie zużyte dobrze widoczne wgniecenia, blaknięcie, rozdarcia, dodatkowo mogę być widoczne notatki czy jakieś oznaczenia wykonane przez poprzedniego właściciela.

 

·         Kaseta

 

Opakowanie, z wyraźnymi wgnieceniami, blaknięciem i/lub pisaniem, bardziej niż w przypadku klasy VG - prawdopodobnie bardziej znaczące rozdarcie/oderwanie. Taśma będzie mocno zużyta na powłoce. Może brakować podkładki filcowej. Taśma może mieć niewielkie zagniecenia, ale nie może być pęknięta.

 

Poor (P)

 

·         Winyl

 

Płyta jest popękana, mocno wypaczona i nie zagra bez skakania i powtarzania. Opakowanie jest uszkodzone przez wodę, rozdarte na wszystkich trzech szwach i mocno zużyty

 

·         CD

 

Płyta może nie odtwarzać niektórych lub wszystkich utworów. Opakowanie bardzo zużyte obecne są napisy, rozerwania, wyblaknięcia oraz ślady po wodzie.

 

·         Kaseta

 

Opakowanie rozerwane, mocno poplamione posiadające liczne uszkodzenia lub częściowe braki. Podobnie, taśma będzie mocno uszkodzona, wyblaknięta, pomarszczona, brakujące śruby lub zęby na rolkach, przebarwienia i inne poważne zużycie. Kaseta najprawdopodobniej nie będzie się przewijać. 

 

Oben